Skip to main content

Začelo se je novo šolsko leto, s tem pa so se pojavile tudi stiske povezane s šolskimi obveznostmi, spremembo rutine in odnosi z vrstniki, kar nekaterim predstavlja velik vpliv na duševno zdravje. Poleg tega otroke in mlade pestijo še druge težave povezane z odraščanjem, zato je pomembno, da so jim na voljo prostori, kjer lahko brez zadržkov svojo stisko zaupajo nekomu od odraslih. V Varne točke se lahko zatečejo vsi otroci in mladostniki, ki potrebujejo takšno ali drugačno pomoč – so pozabili ključe od doma, želijo poklicati starše, potrebujejo vozni red avtobusa ali se soočajo z resnejšimi situacijami, kot sta družinsko in medvrstniško nasilje. 

Pomembno je, da imajo otroci in mladi na voljo odraslo osebo s katero se lahko pogovorijo o svojih težavah – naj bodo te majhne ali velike. Odrasli morajo otrokom in mladim dati prostor in občutek, da se lahko z njimi odkrito pogovarjajo ter, da nobena tema ne predstavlja tabuja. Tako ustvarijo varno in spodbujajoče okolje ter odprejo prostor za pogovor in presežejo neprijeten občutek.

Mladi s pogovorom pridobivajo na samozavesti, se opolnomočijo, so bolj ozaveščeni in zadovoljni. S tem se zmanjša tveganje, da bodo te manjše težave kdaj prerasle v večje stiske in tako vplivale na duševno zdravje posameznikov.

Varne točke so javni prostori, ki otrokom in mladim predstavljajo varno zatočišče. To so lahko policijske postaje, mladinski centri, trgovine, knjižnice, lekarne in podobno, kot mobilne javne točke pa delujejo avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa in mestni avtobusi v Novi Gorici. V Sloveniji deluje več kot 1000 varnih točk, od tega jih je 16 v Domžalah (seznam najdete tukaj) – koordinira jih CZM Domžale.

Zaposleni na varnih točkah otrokom in mladim prostovoljno nudijo trenutno zaščito, pomoč ali nasvet v stiski oz. napotitev na pristojne institucije. Varno točko prepoznate po modro-beli nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena ob vhodu.