Skip to main content

V septembru smo kar dvakrat organizirali predavanje in delavnico za starše Postavljanje meja otroku in najstniku, kjer so starši poslušali predavanje dr. Lidije Bašič Jančar iz ŠRCD Ljubljana, enota Domžale.

Izvedeli so, da se temelji postavljanja meja začnejo vzpostavljati takoj po otrokovem rojstvu, ko jih dojenček že začne vgrajevati v svoj biološki sistem. Kasneje se pojavita dve kritični obdobji zorenja možganov, ki sovpadata z intenzivnim postavljanjem meja – to sta obdobje trme in mladostništva. V vseh obdobjih je pomembno, da starši z otrokom vzpostavijo vez / povezavo, ker je tako tudi lažje in učinkoviteje postavljati meje. Veliko lažje je, če se starši zavedajo razvoja možganov, saj tako bolje razumejo trenutne izbruhe jeze in nekontrolirana čustva.

Pogosto pride tudi do “motilcev” postavljanja meja. Razlogi so lahko različni – starša/ partnerja sta neenotna pri vzgoji in imata različne poglede na vzgojo; nesigurnost staršev pri odločanju glede tega, kaj je najbolje za otroka; težka/ stroga vzgoja staršev; odsotni starši; permisivna vzgoja itd.

Uspešno postavljanje meja zahteva čustveno varnost – ta je pogoj, da lahko postavimo meje. Otrok ali najstnik naj bi se varno počutil doma, v šoli in v lastnem telesu.

Ne obstaja samo en način postavljanja meja, tudi ni pravilen samo en način. Najpomembneje je, da v zgodnjem obdobju otroka z njim navežemo tesen stik, da skušamo prepoznati čustvo, ki stoji za vedenjem otroka ali najstnika, in umiriti to čustveno stanje, da znamo ob tem regulirati svoja čustva ter, da smo strogi in vztrajni pri postavljanju meja in pravil.