Skip to main content

Starši, vabljeni na predavanje, ki bo 17. 10. 2024, ob 18. uri v prostorih CZM. Skupaj s predavateljico Lili Kodelja (ŠRCD Ljubljana, enota Domžale) se boste usmerili v čustva in si podrobneje ogledali kako je s čustvom jeze. V okviru predavanja bo tudi krajša delavnica – Kako otroku pomagati skozi čustvo jeze in mu biti kot starš/odrasel v podporo?

Čustva so naš odziv na nek dogodek ali situacijo, ki sta za nas pomembna. Takrat v sebi doživimo spremembo in nekaj začutimo. Kadar je naš občutek prijeten, govorimo o prijetnih čustvih, kadar pa je neprijeten, se v nas pojavijo neprijetna čustva. Oboja so zelo pomembna. Prav je, da se o njih pogovarjamo, se jih naučimo sprejemati in se na njih primerno odzivamo. Izražamo jih na različne načine: z besedami, izrazom na obrazu, gibi telesa. Čustva imamo vsi ljudje in prav vsi, tudi otroci jih izražamo in doživljamo različne odtenke čustev. Eno izmed takih čustev je tudi jeza, ki je naraven čustveni odziv, ki ga ima vsak med nami vključno z otroki. Pojavi se kot zaznana grožnja, frustracija, krivica, ko mislimo, da nekdo počne nekaj narobe ali ko ne dobimo nečesa, za kar mislimo, da nam pripada. V okolici ima jeza še vedno negativni prizvok, pa vendar jeza je nujno potrebna in odrasli smo tisti, ki bomo otroku zgled kako na zdrav način izraziti le-to. Ločiti je potrebno med jezo in agresijo in če ima otrok preveč jeznih in agresivnih odzivov pomeni, da si otrok ne more sam pomagati in potrebuje pomoč odrasle osebe. Naloga odraslega pa je otroka naučiti kako na primeren način izraziti svoja čustva, ne da bi škodil sebi ali drugim.

Na predavanju/delavnici se bomo usmerili v to kaj so prijetna/neprijetna čustva, konkretneje pogledali kako je s čustvom jeze, ki ga še vedno opredelimo kot negativno čustvo. Usmerili se boste na sprožilce, ki v otroku prebudijo jezo in pa seveda poskušali razumeti kako otroci doživljajo situacijo in si sami ne morejo pomagati. Iskali boste načine kako se vživeti v otrokov svet, se odzvati in pri tem pomagati otroku in razbremeniti sebe.

Obvezne so predhodne prijave na info@czm-domzale.si ali 040-255-568.

Se vidimo v CZM.